press4you

Poskytujeme veškeré služby v rozsahu:

Tiskové techniky

Zveřejněno 19.06 2011

Alespoň základní znalost tiskových technik Vám může přijít vhod při zadávaní tiskových zakázek.

Mezi nejčastější tiskové techniky bezesporu patří: ofset, sítotisk,
knihtisk a v poslední době se stále víc a víc můžeme setkat s digitálním tiskem.

Ofset nebo-li ofsetový tisk

Je nejpoužívanější tiskovou technikou. Ofset je technika tisku z plochy, co vyplývá z toho, že jeho tiskové a netiskové místa jsou na rozdíl od ostatních tiskových technik ve stejné výškové úrovni. Principem tisku z plochy je odpuzování mastnoty a vody. Tisknoucí místa přijímají tiskovou barvu, netisknoucí místa ji odpuzují.

Ofset je tisková technika nepřímého tisku, protože z tiskové formy se nejprve motiv přenáší na gumový válec v zrcadlové podobě a z něho pak na papír už v podobě čitelné. Táto tisková technika umožňuje tisknout i velmi jemné detaily. Jako forma se u ofsetu používá kovolist nebo tisková deska, která je složena ze dvou vrstev. Jako základ je použitý hliníkový nebo zinkový plech na který je speciální technologií nanesena světlocitlivá vrstva, do které se vytváří tiskový motiv.

Knihtisk

Knihtisk je technika tisku z výšky. Jedná se o způsob tisku, kdy tiskové místa jsou výš než místa netiskové. Tuto techniku si můžete nejlépe představit jako razítko. Knihtisk je v současné době využíván v minimální míře, protože příprava tiskové formy je zdlouhavá a finančně náročná.

Sítotisk

Jedná se o další tiskovou techniku, která má od jiných daleko širší možnosti použití. Sítotiskem je možné potiskovat široké spektrum materiálů, od papíru přes plasty, dřevo, kov, sklo až po různé tvarové výrobky. Sítotisk se vyznačuje vyšším nánosem barvy proti jiným tiskovým technikám, který se dá navíc ovlivňovat použitím tiskové šablony. Jako šablona u sítotisku slouží síťka, na které jsou tiskové a netiskové místa vytvářející daný motiv. Podle charakteru zakázky se materiál tvořící síťku může lišit. Mezi nejčastěji používané materiály při výrobě síťoviny patří polyester a polyamid, ale můžeme se setkat i se síťkami kovovými.

U této tiskové techniky se barva dostává na potiskovaný materiál protlačováním těrkou přes šablonu, na které jsou tiskové body volně průchodné a netiskové body jsou vykryté krycí emulzí.

Digitální tisk

Je tisková technika, která se postupně prosazuje a nahrazuje klasické tiskové techniky jako jsou ofset a sítotisk. Táto technika má podobně jako sítotisk různé zaměření, může se jednat o malonákladový tisk nebo tisk velkoplošný. U malonákladového tisku se můžeme nejčastěji setkat s tiskem na laserových nebo led tiskárnách, které jsou dělány do formátu SRA3 (320 x 450 mm). Velkoplošný tisk je zase zastoupený tiskárnami, inkoustovými nebo-li ink-jetovými, které jsou koncipovány na určitou šíři potiskovaného média ale jeho délka není omezená.

Snažíme se o Vaši spokojenost